Dimik
Сегодня отправил письма с описью, заявленной стоимостью и уведомлениями. посмотрим, что получится.
Директору ТОВ „ПростоФінанс”
панові Марку Рею
04073, м. Київ, пр-т Московський, 9
Клієнт (Позичальник) ______________________
__________________________________________
Шановний пане Марк Рей!
Я отримав Ваше повідомлення № ________________ від ________________ тільки ___________________ р. (надалі – Повідомлення). У зазначеному Повідомленні Ви доводите до мого відома інформацію про збільшення процентної ставки за Кредитним договором № _________________ від ____________р., який укладено між мною та Вашою фінансовою установою – ТОВ „ПростоФінанс” (надалі – Кредитний договір). Збільшення процентної ставки, яка передбачена у п. 2.1. Кредитного договору з 14,5 % до 25,84 % я вважаю значним. Саме тому для прийняття рішення з цього приводу я звернувся до законодавчої бази України з метою ознайомлення з ситуацією щодо обґрунтованості Ваших доводів.
Мною було з”ясовано що до НБУ надходять численні скарги з цього приводу. Як видно із листа НБУ від 04.12.2008 р. № 47-112/3204-17164 до Національного банку України надходять численні звернення громадян стосовно необґрунтованого підвищення банками відсоткової ставки за споживчими кредитами, що свідчить про неоднозначне розуміння банками чинного банківського законодавства та умов кредитних договорів.
У Вашому повідомленні є посилання на п. 2.8.3. Кредитного договору , відповідно до якого Ви маєте право на підвищення процентної ставки у разі якщо середньоарифметичне значення курсу національної валюти України по відношенню до долара США, встановленого НБУ протягом 1 місяця зросте більше ніж на 3 % відсотки у порівнянні з курсом національної валюти до долара США встановленого НБУ на момент укладення Кредитного договору. У вашому Повідомленні мене повідомляють про таке збільшення більше ніж на 10 %, але яким чином Вами отримано такий показник мені не зрозуміло. У листі НБУ зазначається, що в повідомлені банків клієнтам про зміну відсоткової ставки за споживчими кредитами банки в якості аргументації наводять таке: зміна облікової ставки Національного банку України; зростання вартості грошових ресурсів на міжбанківському ринку України тощо. При цьому, в супереч статті 11 Закону України "Про захист прав споживачів" та Правил надання банками України інформації споживачу про умови кредитування та сукупну вартість кредиту, затверджених постановою Правління Національного банку України від 10.05.2007 N 168 (далі - Правила N 168), а також вимогам укладених між клієнтами та банками договорів про надання споживчих кредитів, останніми не надаються вичерпні для позичальників обґрунтування стосовно підстав для підвищення відсоткової ставки. Із скарг клієнтів банків також вбачається, що зміна відсотків за споживчими кредитами відбувається у зв'язку із зміною кредитної політики банку, що є прямим порушенням п. 3.5 Правил N 168.
Я так розумію, що зміна відсотків за моїм кредитом відбувається у зв'язку саме із зміною кредитної політики Вашої фінансової установи, що є прямим порушенням п. 3.5 Правил N 168 як вже зазначалось вище. Листом від 28.10.2008 року N 18-311/3496-14715 Національний банк України звернув увагу банків на випадки, за яких можливе внесення змін до діючих кредитних договорів в частині вартості кредиту. Зокрема, зміна процентної ставки за кредитом (у тому числі зміна облікової ставки Національним банком України) має бути адекватною тим подіям, які мали безпосередній вплив на вартість кредитних ресурсів банку. А відповідно до п. 2.2 постанови Правління Національного банку України від 11.10.2008 року N 319 (далі - Постанова N 319) банки повинні враховувати, що внесення до кредитного договору змін щодо вартості кредиту, що не відповідає змінам облікової ставки Національного банку України, кваліфікуватиметься як порушення вимог статті 49 Закону України "Про банки і банківську діяльність". Слід зазначити, що остання зміна облікової ставки Національним банком України здійснена 30 квітня 2008 року (постанова Правління Національного банку України від 21.04.2008 року N 107 "Про регулювання грошово-кредитного ринку") і встановлювалась у розмірі 12 % річних.
Оскільки частиною 1 статті 651 Цивільного кодексу України визначено, що зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом, а п. 9.6. Кредитного договору передбачено, що зміни та доповнення до цього Договору вносяться за згодою сторін у письмовій формі та є невід’ємними частинами цього Договору, я маю право та намір з’ясувати обґрунтованість та законність Ваших вимог шляхом звернення за роз”ясенями з цього приводу до НБУ. До того ж відповідно до ч. 2,3 ст. 10561 ЦК встановлений договором розмір процентів не може бути збільшений банком в односторонньому порядку. Умова договору щодо права банку змінювати розмір процентів в односторонньому порядку є нікчемною.
На підставі вищевикладеного я прошу Вас приймати платежі від мене за Кредитним договором у тих розмірах, які були узгоджені нами до отримання Вашого Повідомлення. У разі, якщо після отримання роз’яснень від НБУ щодо обґрунтованості Ваших вимог стосовно збільшення процентної ставки стане зрозуміло що Ваші ствердження мають законні підстави, я погоджусь на внесення змін до Кредитного договору шляхом укладення додаткової угоди, в якій буде зазначений новий розмір процентної ставки запропонований Вами. Та зобов’язуюсь протягом 2-ох банківських днів з дня укладення такої угоди доплатити Вашій установі не доотримані грошові кошти по відсотках відповідно до Графіку платежів в новій редакції від 26.12.2008 р.
У разі якщо із відповіді – роз’яснень НБУ на моє звернення стане зрозуміло, що Ваші вимоги не обґрунтовані та не законні, я не погоджусь на внесення змін до Кредитного договору і з Вашою вимогою про дострокове погашення кредиту також. В такому випадку я думаю, що нам прийдеться звернутись до суду.
Додаток.
1. Копія листа – звернення до НБУ (2 арк.).
2. Поштові документи, які підтверджують факт надсилання листа до Правління НБУ (_______________________ арк.).
23.01.2009 р.
З повагою, Ваш клієнт _________________________________
Голові правління Національного банку України
Володимиру Семеновичу Стельмаху
01601, м. Київ, вул. Інститутська, 9
Громадянина України _______________________,
__________________________________________
Шановний Володимире Семеновичу!
Я звертаюсь до вас як до керівника НБУ з цим листом з метою отримання від Вас кваліфікованого роз’яснення про наступне.
__.__.______ р. між мною та ТОВ „ПростоФінанс” (м. Київ, код ЄДРПОУ 33694552) було укладено Кредитний договір № _______________ (надалі – Договір, копія додається) для оплати придбаного мною автомобіля. Я належним чином виконав та продовжую виконувати свої грошові зобов’язання за цим Договором. __.__.2009 р. я отримав від директора ТОВ „ПростоФінанс” пана Марка Рея лист-повідомлення (додається), в якому мені було доведено інформацію про збільшення процентної ставки за договором 14,5 % до 25,84 % . При цьому керівник фінансової установи зазначає, що у разі моєї незгоди, банк вимагає дострокового повернення кредитних коштів до 31.01.2009 р. Але моя фінансова ситуація не стала значно кращою з того моменту коли я отримав кредит. Саме тому я вважаю це підвищення значним.
Оскільки я знаю, що особливо зараз в складній світовій економічній ситуації, в якій опинилась і Україна, керівництво деяких банків та банківських установ зловживають своїми правами, я ознайомився з Постановою НБУ від 04.12.2008 р. № 413 „Про окремі питання діяльності банків”, з листом НБУ від 04.12.2008 р. № 47-112/3204-17164 „Про дотримання банками вимог чинного законодавства”. Із змісту цих документів я дізнався що до Національного банку України надходять численні звернення громадян стосовно необґрунтованого підвищення банками відсоткової ставки за споживчими кредитами, що свідчить про неоднозначне розуміння банками чинного банківського законодавства та умов кредитних договорів.
Оскільки я не володію достатніми знаннями в економічній сфері, до того ж я так і не зміг отримати зрозумілої інформації а ні у працівників банків, а ні у юристів, я не можу об’єктивно визначитись чи є економічно обґрунтованими та законними підстави для підвищення процентної ставки за Кредитним договором, які викладені у п. 2.8.3. Договору та чи дійсно середньоарифметичне значення курсу національної валюти України по відношенню до долара США, встановленого НБУ протягом 1 місяця зросло більше ніж на 10 % відсотків у порівнянні з курсом національної валюти до долара США встановленого НБУ на момент укладення Кредитного договору.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями Законів України „Про звернення громадян”, „Про інформацію” прошу надати мені мотивовану відповідь на наступні питання:
1. Чи має право керівництво ТОВ „ПростоФінанс” на підвищення процентної ставки за Кредитним договором № _____________ від __.__.200__ р. ?
2. Чи маю я погодитись з викладеними керівництвом ТОВ „ПростоФінанс” обставинами з цього приводу у Повідомленні № ____________ від ____.__.200__ р.?
Додатки.
1. Копія кредитного договору № _____________ від __.__.200__ р. (6 арк.).
2. Копія Повідомлення № ____________ від ____.__.200__ р. (2 арк.).
__.__.2009 р.
З повагою, __________ _____________ ________________________________
0