1

Тема: Українска мова

У малого в букваре стишок:

Ой ти, соловейку, ти ранній пташку,
Ой чого так рано із вир'їчка вийшов?
Не сам же я вийшов, Дажбог мене вислав...

Интересует перевод выделенного слова.

  0



2

Re: Українска мова

Ви́рій (Вирай, Ирій, Ирай, Урай, Ір, Ірей, Ірій, Тепличина, Буян-острів) — назва раю в українській міфології, місце перебування душ предків, острів у всесвіті, першоземля богів і світу. У Вирії росте Першодерево світу (світове Дерево життя), ПРАДУБ з молодильними яблуками безсмертя на ньому. У верхів'ї Дерева живуть птахи та душі померлих. У Вирій прилітають зимувати птахи та комахи і звідти повертаються навесні. З цим пов’язана віра в те, що перелітні пташки на зиму відлітають у Вирій, де тепліше, бо ближче до того вогню, який у ньому всередині. Перебуваючи у сакрально високих, потужних зонах Вирію, вони освячуються, а повертаючись весною назад, несуть нашому краю, що втратив за зиму певний рівень святості, цю високу святість.

Існує версія, що вічним мешканцем Вирія є першоптиця Сокіл втілення Роду, який завжди перебуває на вершечку ПРАДУБА. Саме з білої і чорної сльози Сокола з'явилися на світ Білий Лебідь і Чорній Лебідь, яких Сокіл перетворив у Білобога і Чорнобога. За однією з легенд люди вважали, що навесні душі померлих в образі птахів повертаються на землю, де й відтворюють нове життя після зими.

    Ой ти, соловейку, ти ранній пташку,
    Ой чого так рано із вир’їчка вийшов?
    Не сам же я вийшов, Дажбог мене вислав,
    З правої ручейки й ключики видав,
    З правої ручейки ― літо відмикати,
    З лівої ручейки ― зиму замикати

А поскільки це душі померлих - то де їм місце? В раю. І повертаються вони восени в рай. Можливо з цих двох слів утворилося "Вирій". А ключі від Вирію Бог доручив зозулі, - говориться в легенді. Відкриває зозуля ключами вирій, випускає птахів по черзі на землю. А іще Бог доручив зозулі кувати довгі роки життя людям. І у вирій вона повинна відлетіти раніше (14 вересня за старим стилем і 27-го вересня за новим), щоб відімкнути його - "пташиний вирій" для інших птахів. Тому не встигає вона висидіти пташенят і підкидає яйця в чужі гніздечка. Та як би там не було, про зозулю в Україні ніхто ніколи не говорив погано. У народних піснях її порівнювали з матір'ю, яка побивається за своїми дітьми, називали лагідно "зозуленькою-матінкою".

Окрім "пташиного вирію" був і "гадючий вирій". До свого вирію гадюки повзуть напередодні Здвиження величезними гуртами. Перед веде найстарша. Згідно з переказом, у неї є великі золоті роги. Нижчі за чином гадюки мають менші ріжки. Існує також повір’я: хто роздобуде золоті гадючі ріжки, невдовзі збагатиться й буде щасливим. Отож дехто навмисно йде тої пори рано-вранці до лісу в надії здобути ці ріжки. Скинути їх гадюка може лише на червоний сукняний пояс, покладений поперед неї. Із свого вирію змії повертаються на Теплого Олексу (17 березня за старим стилем і 30 березня за новим).

http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0% … 1%96%D0%B9

Logan MCV Ambiance -> 153ооокм
  0

3

Re: Українска мова

Вернулся с юга...

"Нам дана жизнь с непременным условием храбро защищать ее до последней минуты"
  0

4

Re: Українска мова

У цій пісні, відбилося світобачення наших далеких пращурів у всій своїй первозданності: і уявлення про сонце як Ладове око, що поринає у воду й виринає з неї; і переконання, що на зиму пташки ховаються під річку, де був вирій, тобто рай, туди не треба було відлітати, туди просто заходили і звідти виходили; і поділ року на зиму, літо й осінь (без весни).

Нет неразрешимых проблем, есть неприятные решения.
Уже Opel Astra H 2013 и Mazda CX5
  0

5 Відредаговано Bumerdes (2009-03-18 21:22:16)

Re: Українска мова

Мда... имхо рановато в первом классе украинскую мифологию давать.
PS спасибо, постараюсь объяснить.

  0

6

Re: Українска мова

ого - нічого собі навороти kez_15
треба вникати потроху - скоро і сам пояснювати буду crazy_pilot

"Стараясь о счастье других мы находим своё собственное (Платон)"
LOGAN База 1.4 синій морський
  0

7

Re: Українска мова

Птахи на зиму відлітають у вИрій, як говорила моя бабця. Тобто, якщо простіше - місце зимування перелітних птахів. Хоча у Вікі воно якось романтичніше smile

  0

8

Re: Українска мова

Згоден зі smyk. Дійсно, летіти у вирій -- відліт птахів у теплі краї.

2008 Mitsubishi Outlander ES White
  0

9

Re: Українска мова

smyk написав:

Птахи на зиму відлітають у вИрій

aspon написав:

Дійсно, летіти у вирій -- відліт птахів у теплі краї.

upp Підтверджую, російська форма -- "улетают в теплые края", ну і, відповідно, повертаються звідти.

  0